6.05.2017

Gminne obchody Dnia Strażaka

6 maja br. z racji wspomnienia św. Floriana patrona strażaków w kościele parafialnym p.w. św. Stanisława Kostki w Słonowicach odbyła się uroczysta msza święta w intencji strażaków. Eucharystii przewodniczył proboszcz ks. Krzysztof Łachut oraz ks. Feliks Samulak gminny kapelan straży pożarnej.

Strażacy z gminy Kobylnica zgromadzili się w świątyni, aby wyrazić swoją wdzięczność i dziękczynienie Panu Bogu za otrzymywane łaski oraz prosili, aby dobry Bóg obdarzył życiem wiecznym tych, którzy odeszli na wieczną wartę. W ikonografii św. Florian najczęściej przedstawiany jest jako rzymski żołnierz mający w ręku naczynie z wodą i gaszący u swoich stóp pożar. Św. Florian jako żołnierz i męczennik, który oddał swoje życie za wiarę słusznie jest patronem tych, którzy poświęcają się w służbie drugiemu człowiekowi zmagając się z żywiołami i niebezpieczeństwem, narażając jednocześnie własne życie. Postawa św. Floriana wyróżniająca się ogromną odwagą w wyznawaniu wiary i poświęceniu życia w imię Jezusa Chrystusa określa obraz strażaka, który wierny swojej misji ratuje życie i ludzki dobytek. Dumą jest nosić mundur, który nakłada obowiązek służby wobec Boga, naszej ojczyzny i przede wszystkim służby wobec drugiego człowieka.

Prośmy Boga przez wstawiennictwo św. Floriana, aby strzegł nas od klęsk żywiołowych i nagradzał wszystkich tych, którzy nam służą pomocą.