3.05.2021

Królowo Polski – módl się za nami

„O Ty, której obraz widać w każdej polskiej chacie,
I w kościele, i w sklepiku i pysznej komnacie,
W ręku tego co umiera – nad kołyską dzieci,
I przed którą dniem i nocą wciąż się światło świeci.
Która perły masz od królów, złoto od rycerzy,
W którą wierzy nawet taki, który w nic nie wierzy.

Jan Lechoń

3 Maja obchodzimy dwa niezwykle ważne w dziejach Polski święta: przeżywamy uroczystość Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski oraz uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Są to uroczystości bardzo wyjątkowe i ważne dla nas Polaków. Wpisały się na zawsze na karty historii, określają nasze dziedzictwo, a poprzez oddawanie hołdu i zawierzenie od wieków naszej ojczyzny Matce Bożej świadczy to o przywiązaniu do duchowych wartości i kultu religijnego.

3 Maja to data ważna dla naszej wspólnoty parafialnej, ponieważ Matka Boża – Królowa Polski jest patronką kościoła w Tychowie.

W 1656 roku, kiedy Polska przeżywała trudny czas najazdu wojsk szwedzkich i rosyjskich król Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej złożył uroczyste śluby zawierzając Maryi cały naród polski. Następnie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku biskupi polscy zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o rozszerzenie tej uroczystości na cały kraj, która od 1920 roku za pośrednictwem papieża Benedykta XV obchodzona jest oficjalnie 3 maja.

Dzisiejsza Ewangelia prowadzi nas na Golgotę, gdzie Jezus z wysokości krzyża kieruje piękne słowa do Swojej Matki mówiąc: „Niewiasto, oto syn Twój” i do ucznia Jana: „Oto Matka twoja”. Należy również zwrócić uwagę, że obok Maryi obecna była Maria żona Kleofasa oraz Maria Magdalena. Były obecne to znaczy, że wspierały Ją w tej trudnej sytuacji, współczuły i służyły pomocą. W tym kontekście ważne jest, abyśmy zadali sobie pytanie: czy Maryja jest obecna w naszym życiu? Czy Maryja zajmuje najważniejsze miejsce w naszych sercach?  Jan pod krzyżem reprezentuje każdego z nas. Jego Matka jest też naszą Matką, zna nas bo jesteśmy Jej dziećmi, i wie czego nam potrzeba. Jest naszym schronieniem i wsparciem. Nigdy nas nie opuszcza tak jak nie opuściła Swojego Syna, który konał na krzyżu.

Prośmy Najświętszą Maryję Pannę – Królową Polski, by w dalszym ciągu była całej polskiej ziemi, całemu narodowi naszemu gwiazdą przewodnią, by otoczyła swoją macierzyńską opieką wszystkie jego dzieci i nieustannie prowadziła do swego Syna.

Jezu, dziękujemy Tobie, że dałeś  nam Maryję za matkę. Ona jest naszym schronieniem i wsparciem.