2.05.2015

Maj miesiącem Matki Bożej

Rozpoczynamy maj – miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Wierni będą gromadzić się w kościołach i wokół kapliczek, aby odśpiewać Litanię Loretańską ku czci Matki Bożej. Ta wspaniała modlitwa to hymn pochwalny na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg. Natomiast sama etymologia słowa litania z greckiego lite lub łacińskiego litania oznacza prośbę i błaganie. Wierni odmawiając litanię zawierzają i powierzają Matce Bożej trudy codziennego życia w celu orędownictwa u Jej Syna. Litania Loretańska powstała w XII wieku, prawdopodobnie we Francji, a zatwierdził ją oficjalnie papież Sykstus V. Nazwę Loretańska otrzymała od miejscowości Loretto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana. Litania poprzedzona i zakończona jest pieśniami maryjnymi.

W Polsce pierwsze nabożeństwa majowe zaczęto odprawiać w połowie XIX.