17.09.2023

„Matko pomóż nam pełnić wolę Syna”

18 oraz 19 września br. w Skrzatuszu odbył się Odpust Diecezjalny. U stóp Matki Bożej Bolesnej nazywanej Matką Miłości Zranionej i Matki Nadziei modlili się młodzi z naszej diecezji oraz dorośli z rodzinami. Był to wyjątkowy czas – czas uwielbienia i modlitwy, dziękczynienia i zawierzenia. Wierni zgromadzeni przy Matce Bolesnej dali wyraz wdzięczności za 50 lat Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Hasło przewodnie tegorocznego pielgrzymowania to „Ochrzczeni Miłością”. Istotę sakramentu chrztu przybliżył młodym biskup Edward Dajczak – biskup senior. Poprzez Chrzest Święty zostaliśmy włączeni do wspólnoty Kościoła do wspólnoty miłości, której uczymy się od Jezusa i Jego Matki. Biskup Edward zachęcał aby młodzi ludzie nie bali się płynąć pod prąd aby czerpali ze źródła, które jest początkiem.

Po adoracji Najświętszego Sakramentu biskup ordynariusz Zbigniew Zieliński odprawił Eucharystię. W sposób wyjątkowy wybrzmiały słowa z Ewangelii według św. Jana kiedy to Pan Jezus rzekł do Matki: „Niewiasto, oto syn Twój. Następnie rzekł do ucznia: oto Matka twoja”. Ta scena jest dla nas lekcją miłości prawdziwej i niepowtarzalnej. Doświadczamy jej dzięki Matce – Matce Bolesnej, która w swoich ramionach trzyma ciało ukochanego Syna. Nie ma większej i piękniejszej miłości od miłości macierzyńskiej. Matka Miłości Zranionej i Naszej Nadziei tuląc do serca ciało Swojego Syna tuli każdego z nas. Biskup Zbigniew zachęcał młodych aby otworzyli serca na obecność Jezusa i Jego Matki. Czas pielgrzymowania jest szansą do zmiany, uporządkowania życia i to od nas zależy czy będziemy szczęśliwymi czy pozwolimy, że nasze życie będzie zabałaganione – przekonywał ordynariusz.

„Matko, pomóż nam

pełnić Wolę Syna

niech nas nie rozłączy z Nim

żaden grzech i wina

Matko, podnieś nas

kiedy upadamy

Naucz, jak pokonać zło,

które tkwi w nas samych”

(Modlitwa do Matki Bożej Bolesnej)