28.03.2021

Niedziela Palmowa

Niedzielą Palmową nazywaną również Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczynamy w Kościele Wielki Tydzień. Będziemy wspominać i przeżywać najważniejsze wydarzenia Misterium Paschalnego przez Mękę Jezusa Chrystusa, po Jego śmierć na krzyżu i chwalebne Zmartwychwstanie.

Liturgia Słowa w Niedzielę Palmową przybliża nam wydarzenia związane z wjazdem Pana Jezusa do Jerozolimy, któremu towarzyszyła wielka radość tłumu wyrażona głośnym wołaniem „Hosanna, błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie”. Witający lud rzucał przed Jezusem na Jego cześć gałązki palmowe, które symbolizują męczeńską śmierć, a także zwycięstwo i zmartwychwstanie. Ten sam lud, który z entuzjazmem witał Jezusa wołając „Hosanna”, skazał Go na ukrzyżowanie. Kontrast tej wielkiej radości i uwielbienia ze smutnym i wstrząsającym opisem Męki Pańskiej ma pobudzić nas do refleksji nad tym jak cienka jest granica do tego, aby zgrzeszyć, upaść pod ciężarem własnych słabości i niewierności. Dlatego też musimy mieć ciągle w pamięci to, co uczynił dla nas Jezus. Przez jakie cierpienia, zniewagi i zelżywości musiał przejść po to, by nas zbawić. Jest to dowód Jego niezwykłej miłości, która płynie do nas z wysokości krzyża.

W tym rozpoczynającym się Wielkim Tygodniu będziemy towarzyszyć zdradzonemu, bolejącemu i umierającemu Jezusowi, aby wraz z Nim przezwyciężyć śmierć i dojść chwały Zmartwychwstania. Przed nami czas szczególnego doświadczania Bożej Miłości oraz głębokich przeżyć duchowych, które pozwolą nam prawdziwie cieszyć się ze zwycięstwa Chrystusa.