13.05.2015

Odpust we Wrzącej

10 maja 2015 roku w Kaplicy we Wrzącej z racji wspomnienia św. Floriana 4 maja, odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ochotniczej Straży Pożarnej z Wrzącej. Eucharystii przewodniczył ks. Tadeusz Ceynowa. Przy tej okazji zostały poświęcone nowe witraże przedstawiające czterech Ewangelistów: św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i św. Jana. Fundatorami byli parafianie z Wrzącej oraz wierni całej parafii, OSP Gminy Kobylnica i Firma Krężel. Koszt witraży wyniósł 9700 złoty.

Św. Florian patron strażaków, żył na przełomie III i IV wieku. Był oficerem rzymskim. Lata 303-305 w historii Kościoła to okres najbrutalniejszych prześladowań chrześcijan przez cesarza Dioklecjana. Florian został aresztowany wraz z 40 żołnierzami i zmuszany był do złożenia ofiary bogom. Przeciwstawienie się i wyznanie wiary w Jezusa Chrystusa było powodem do torturowania, wychłostania, następnie przywiązania kamienia u szyi i wyrzucenia ciała do rzeki. Jego ciało odnalazła Waleria, która z należną czcią je pochowała. W ikonografii św. Florian przedstawiany jest jako gaszący pożar oficer rzymski z naczyniem. Postawa św. Floriana, jego niezłomność, ogromna wiara i poświęcenie życia w imię Jezusa Chrystusa określają asocjacyjnie obraz strażaka, który wierny swojej misji, poświęca się na rzecz drugiego człowieka.

Niedzielna Ewangelia bardzo korespondowała ze wspomnieniem św. Floriana i przyświeca ludziom, którym Florian patronuje. Pan Jezus bowiem skierował do nas bardzo mądre i pouczające słowa, które powinny znaleźć odzwierciedlenie we współczesnym świecie, mianowicie: „Nie ma większej miłości nad tą, jeżeli ktoś oddaje swoje życie za przyjaciół”. Strażacy narażając swoje życie niosą pomoc nie tylko przyjaciołom ale ratują życie każdego człowieka bez wyjątku. Posługa strażacka i heroizm, obarczony jest ryzykiem i niebezpieczeństwem utraty własnego życia. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie: „Jak ja poświęcam i ofiaruje swoje życie mężowi, żonie, dzieciom, przyjaciołom?” „Jak ja oddaje życie swoje dla przyjaciół?” Nawoływanie Pana Jezusa do ofiarowania siebie jako akt miłosierdzia względem bliźniego to trudne zadanie ale jakie ważne w budowaniu codziennych relacji z drugim człowiekiem opartych na zaufaniu, miłości i szacunku.

Św. Florianie, tchnij w nas odwagę do oddawania swojego życia dla przyjaciół i Jezusa Chrystusa. Amen.