3.10.2015

Październik miesiącem Różańca Świętego

Rozpoczął się październik, miesiąc poświęcony szczególnie Matce Boskiej Różańcowej. Historia głosi, że modlitwa różańcowa znana była już w średniowieczu. Natomiast 7 października Kościół przeżywa wspomnienie Matki Boskiej Różańcowej, które zostało ustanowione i wprowadzone do kalendarza liturgicznego przez papieża Piusa V, aby upamiętnić zwycięstwo floty chrześcijańskiej nad przeważającą flotą turecką pod Lepanto 7 października 1571 roku. Zwycięstwo to obroniło Europę przed islamizacją. Z kolei oficjalnie w 1885 roku papież Leon XIII ogłosił październik miesiącem maryjnym. Do ożywienia nabożeństw różańcowych w październiku przyczyniły się objawienia w Fatimie, 13 października 1917 roku trojgu portugalskim pastuszkom, w których Matka Boża z różańcem w ręku przedstawiła się, jako Pani Różańca Świętego i zaprosiła świat do przygotowania wielkiego zwycięstwa nad szatanem za pomocą różańca. Tak powstały nabożeństwa gromadzące tłumy wiernych na wspólnej modlitwie różańcowej, a sam październik wpisał się na stałe w Kościele katolickim, jako maryjny miesiąc różańcowy.

Upływa me życie w paciorkach Różańca.
Idę z Tobą Maryjo, o świcie i zachodzie słońca.
Raduję się z Tobą w Tajemnicach Radosnych,
Cierpię z Tobą w Tajemnicach Bolesnych.
W Tajemnicach Światła, utwierdzam się w wierze,
W ich rozważaniach, Boga i Maryję –
Kocham bardziej i szczerze!