4.05.2019

Św. Florianie – patronie strażaków – módl się za nami

W kalendarzu liturgicznym Kościół katolicki 4 maja wspomina św. Floriana – męczennika, patrona strażaków i hutników. Dla naszej parafii to szczególny święty, ponieważ jest patronem Kaplicy we Wrzącej.

Św. Florian urodził się około 250 roku w rzymskiej prowincji Ufernoricum. Poniósł męczeńską śmierć za wiarę chrześcijańską za panowania rzymskiego cesarza Dioklecjana w 304 roku. Św. Florian był biczowany, a jego ciało rozrywano hakami, po czym uwiązano mu kamień u szyi i zrzucono z mostu do Anizy. W ikonografii przedstawiany jest jako rzymski żołnierz trzymający w ręku naczynie z wodą i gaszący u swoich stóp pożar. Florian, którego imię oznacza „kwitnący”, jest symbolem „drzewa wiary”.

Postawa św. Floriana wyróżnia się ogromną odwagą w wyznawaniu wiary i poświęceniu życia w imię Jezusa Chrystusa. Jego życiorys i postępowanie charakteryzuje strażaka wiernego swojej misji, który narażając własne życie ratuje tych, którzy są w niebezpieczeństwie. Główna dewiza strażaków to: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”, co świadczy o mocnym trwaniu w wierze i silnej potrzebie ratowania ludzkiego życia.

Św. Florianie wstawiaj się za strażakami, którzy mają odwagę wypełniać swoją misję. Polecamy Tobie również mieszkańców Wrzącej, którym patronujesz.