21.07.2014

Św. Krzysztofie módl się za nami

Ku czci wspomnienia św. Krzysztofa patrona wszystkich kierowców i podróżujących, 20 lipca br. zostały poświęcone pojazdy wiernych z naszej parafii. Zwyczaj święcenia samochodów, motocykli czy rowerów został rozpowszechniony od 1934 roku.

Św. Krzysztof zaczął służyć wielu pielgrzymom, przeprowadzając ich przez rzekę. To piękne nawiązanie do służebnej roli każdego kierowcy, który powinien służyć powierzonym sobie pasażerom i dążyć do tego, aby bezpiecznie przewieźć każdego z nas do celu podróży. Środki lokomocji mają służyć człowiekowi, a ten powinien z rozwagą i ostrożnością z nich korzystać. Warto o tym pamiętać wyruszając w podróż szczególnie, że w roku 2013 doszło do ok. 35,4 tys. wypadków. Wiele z nich było spowodowane przez pijanych kierowców. Dlatego to właśnie oni szczególnie powinni w zbliżającym się miesiącu trzeźwości zachować wstrzemięźliwość od napojów alkoholowych.

W sumieniu każdego wierzącego jest przestrzeganie zasad ruchu drogowego, w imię poszanowania zdrowia i życia drugiego człowieka.

Dekalog – dziesięć przykazań kierowców:
1. Nie będziesz egoistą na drodze.
2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.
4. Szanuj pieszych.
5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy.
6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny.
7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej policji.

Modlitwa kierowców do św. Krzysztofa:
Boże daj mi pewną rękę i bystre oko, bym nikomu nie wyrządził żadnej szkody. Nie pozwól dawco życia, bym stał się przyczyną śmierci lub kalectwa, a także zachowaj mnie od nieszczęścia i wypadku. Amen.