29.07.2018

Święty Krzysztofie – wstawiaj się za nami

25 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa – patrona wszystkich kierowców i podróżujących oraz patrona dobrej śmierci. Św. Krzysztof należy również do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli. Imię Krzysztof pochodzi z języka greckiego i oznacza „niosący Chrystusa”.

Św. Krzysztof jak głoszą legendy wyróżniał się nadzwyczajną siłą, którą wykorzystywał do przenoszenia pielgrzymów przez rzekę. Jest to piękne nawiązanie do służebnej roli każdego kierowcy, który podczas podróży odpowiada za życie drugiego człowieka. W ikonografii św. Krzysztof przedstawiany jest z Dzieciątkiem na ramionach. W trakcie jednej z przepraw, niosąc na barkach dziecko na środku Jordanu poczuł ogromny ciężar przekraczający jego siły. Bliski utopienia usłyszał głos: Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat.

Jako swojego patrona czcili Św. Krzysztofa przewoźnicy, tragarze i pielgrzymi. Współcześnie jest czczony jako patron kierowców i podróżujących. Z tej okazji w niedzielę 29 lipca Ksiądz Proboszcz poświęcił pojazdy wiernych z naszej parafii aby w połączeniu z rozwagą i ostrożnością kierowców bezpiecznie dowoziły wszystkich do celu podróży. Każdy z kierowców otrzymał breloczek do kluczy z wizerunkiem św. Krzysztofa lub różaniec.

25 lipca imieniny obchodzi nasz Ksiądz Proboszcz. W związku z tym cała wspólnota parafialna pragnie życzyć Księdzu przede wszystkim dużo zdrowia, ludzkiej życzliwości oraz realizacji wszelkich planów i zamierzeń, które będzie stawiał sobie Ksiądz na drodze kapłańskiej posługi. Niech dobry i miłosierny Bóg darzy Księdza Proboszcza obfitością swoich łask, daje siłę do głoszenia prawdy Ewangelii i przemiany ludzkich serc, a Matka Boża otacza Księdza Swoją macierzyńską opieką i miłością. Szczęść Boże!

Św. Krzysztofie – naucz nas nieść Jezusa światu, szczególnie tym, którzy Go nie znają, którzy najbardziej potrzebują Jego Miłości.