3.05.2020

Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski – odpust w Tychowie

Kazanie Księdza Proboszcza Krzysztofa na uroczystość Matki Bożej Królowej Polski

Zgromadziliśmy się dziś aby oddać cześć Matce Bożej Królowej Polski – patronce naszego kościoła w Tychowie. Dzisiejsza uroczystość nakłania nas do tego, aby zadać sobie pytanie o obecność Maryi w naszym życiu? Czy Maryja zajmuje najważniejsze miejsce w naszych sercach? Czy Maryja wypełniając nasze życie  tworzy klimat duchowy w naszym domu? Czy Maryja ma coś do powiedzenia w naszym życiu? Czy jesteśmy Jej posłuszni tak jak zgromadzeni na weselu w Kanie Galilejskiej?

Ona wskazuje jedną istotną sprawę, jak każda dobra Matka przypomina – zróbcie cokolwiek Syn mój Wam powie. Wskazuje nam Chrystusa, pragnie tego, aby był obecny w naszym życiu i przypomina nam, abyśmy wypełniali Jego przykazania. Jeśli Matka jest w naszym domu to kieruje do nas nieustanne zaproszenie, abyśmy bardziej słuchali Boga niż ludzi. Ze względu na panującą w Polsce pandemię koronawirusa spędzamy więcej czasu w domu korzystając częściej niż dotychczas z środków masowego przekazu. Czy włączając telewizor, słuchając radio, przeglądając artykuły w Internecie pogłębiamy naszą wiarę i relację z Bogiem? Czy skupiamy się bardziej na tym co piszą i mówią ludzie posługujący się często kłamliwymi i gorszącymi informacjami? Nie dajmy się zwieść modzie świata współczesnego, która pozbawiona jest moralności i wyższych duchowych wartości. Nie dajmy się stłamsić ludziom, którzy wyśmiewają nasze przywiązanie do Jezusa i Maryi. Jesteśmy ludźmi wiary i wiemy, że prawdziwa i szczera modlitwa jest gwarantem osiągnięcia szczęścia w pełni zintegrowanego z Bogiem i Jego Matką .

Dzisiejsza uroczystość jest doskonałą okazją do tego, aby przeprosić naszą Matkę za tą niewierność i płytkość, która powoduje, że niekiedy nie potrafimy odróżnić dobra od zła. Niepokojące jest to, że wielu nie zaprasza Maryi do swojego domu i swojego życia, stąd nie znają Słowa Bożego, nie pozwalają, aby to Boże Słowo oświecało drogę ich życia.

Korzystając z okazji dziękujmy Jej również za to, że ciągle trwa przy nas ze Swoim niezwykłym człowieczeństwem, że się nie zniechęca naszymi ludzkimi złymi wyborami. Idąc za przykładem Jana, który wziął Ją za Matkę dziś Chrystus mówi do każdego z nas – „Synu, oto Matka twoja”.  Zabierzmy Maryję do naszego domu. Niech króluje w naszych sercach.

Zdjęcie Dawid Grzybek