26.08.2020

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Jak szczęśliwa Polska cała, – W niej Maryi kwitnie chwała, – od Bałtyku po gór szczyty, – Kraj nasz płaszczem Jej okryty, – Matko Boska, Królowo Polska – O Pani nasza, Częstochowska.

Dziś w sposób szczególny wybrzmiewają słowa tej pięknej pieśni – pieśni na cześć Matki Boskiej Częstochowskiej, która Swoim orędownictwem i wstawiennictwem zapisała się na kartach historii naszej ojczyzny. Dziś za tą macierzyńską miłość, opiekę i wsparcie pragniemy Jej bardzo podziękować. Pani Jasnogórska – nasza Matka pragnie nieustannie wskazywać nam drogę do Boga.

O tym, jak podążać ścieżkami prowadzącymi do rozwoju duchowego mówi nam fragment dzisiejszej Ewangelii według Św. Jana, która opisuje pierwszy cud dokonany przez Pana Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej. Wśród biesiadników obecna była Maryja oraz uczniowie Pana Jezusa. Podczas tego wesela Maryja powiedziała znaczące zdanie – „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Słowa wypowiedziane przez Maryję powinny być dla nas drogowskazem, bo MARYJA ZAWSZE PROWADZI DO JEZUSA. Wypełnianie Bożej woli, oddanie się całkowicie Bogu Ojcu i wypełnianie słów Jezusa Chrystusa pozwolą zbudować życie na mocnym fundamencie chrześcijańskiego powołania i wartości. Maryja – nasza Matka pragnie szczęścia swoich dzieci, darząc Swoją matczyną opieką i miłością.  Wydarzenia w Kanie Galilejskiej są przykładem dla naszego wzrostu duchowego. Tak jak Jezus towarzyszył parze młodej w ważnym dla nich dniu, tak powinien być obecny w naszym życiu. Niezależnie od okoliczności i sytuacji, z którymi przyszło się nam zmierzyć. Tym bardziej w obliczu trudności pamiętajmy, że Jezus jest naszą siłą. Obecność uczniów na weselu wskazuje na fakt, iż my ludzie wierzący stanowimy wspólnotę Kościoła. Najważniejsza wspólnota to nasza rodzina, w której dokonuje się pierwsze wzrastanie w wierze. Następnie są to parafie oraz diecezje, w których pogłębiamy relacje z Bogiem. Pamiętajmy, że jesteśmy powołani do życia we wspólnocie. Kolejny ważny dla sfery duchowej to obraz stągwi kamiennych napełnionych wodą, która zamieniła się w wino. Stągwie to nasze serca, które nieustannie powinny być napełnione pokojem Chrystusowym, wrażliwością na drugiego człowieka i zapałem do wzrastania w wierze i miłości. Nie należy zapomnieć o obecności Maryi tak bardzo troskliwej i kochającej Matki, która nieustannie prowadzi nas do Swojego Syna. Przez wypowiedzenie słów „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” dokonuje się zachęta do tego, abyśmy słuchali naszego Pana i Zbawiciela.

Pięknie o uroczystości Najświętszej Maryi Panny pisał Św. Jan Paweł II: „Niech Pani Jasnogórska zwycięża w nas i przez nas. Niech zwycięża nawet przez nasze udręki i porażki. Niech sprawi, byśmy nie zaprzestali wysiłków i zmagań o prawdę i sprawiedliwość, o wolność i godność naszego życia. Maryjo! Królowo Polski! Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam!”