14.04.2017

Wielki Piątek – pamiątka męki i śmierci Jezusa Chrystusa

Liturgia Wielkiego Piątku gromadzi nas wokół pamiątki męki i śmierci Jezusa Chrystusa. To jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. Tego dnia w sposób szczególny czcimy Krzyż, na którym Jezus oddał swoje życie za nas.

Na obchody uroczystości Wielkiego Piątku składa się: Liturgia Słowa Bożego – rozważanie Męki Pana naszego Jezusa Chrystusa, Adoracja Krzyża, Komunia Święta i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Kulminacyjnym momentem jest adoracja Krzyża, który towarzyszy nam każdego dnia. Każdą Eucharystię rozpoczynamy tym Świętym znakiem, wpatrujemy się w Ciało Jezusa Chrystusa, który na Krzyżu oddał za nas swoje życie, aby nas zbawić. Krzyż jest źródłem Boskiej Miłości i Miłosierdzia do człowieka. Tak św. Jan Paweł II pisał: „Krzyż jest bramą, przez którą Bóg wszedł ostatecznie w dzieje człowieka. Krzyż jest bramą, przez którą Bóg nieustannie wchodzi w nasze życie. Krzyż stanowi najgłębsze pochylenie się Bóstwa nad człowiekiem, nad tym co człowiek – zwłaszcza w chwilach trudnych i bolesnych – nazywa swoim losem. Krzyż stanowi jakby dotknięcie odwieczną miłością najboleśniejszych ran ziemskiej egzystencji człowieka”.

Dziś oddaliśmy cześć Jezusowi, który przeżył okrutną mękę i cierpienie oddając życie za każdego człowieka bez wyjątku. Krzyż jest prawdziwym i jedynym źródłem Miłości.