15.02.2016

Wielki Post czasem duchowego przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy

Środa Popielcowa w Kościele katolickim rozpoczęła liturgiczny okres Wielkiego Postu, przygotowujący wiernych do najważniejszych Świąt Paschalnych. Jest to szczególny czas modlitwy, refleksji i nawrócenia, aby przez sakrament pokuty i pojednania z Bogiem móc cieszyć się Jego bezwarunkową miłością i obecnością.

Czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu to czas intensywnego życia duchowego, okazja do zerwania z grzechem, negatywnymi przyzwyczajeniami, lenistwem, czas dobrowolnych wyrzeczeń, przebaczania i braterskiej miłości. Drogami zbliżającymi nas do samego Boga jest post, modlitwa i jałmużna. Wierni wpatrują się w cierpiącego Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem i umarł dla zbawienia wszystkich ludzi. Z liturgii słowa znika radosne „Alleluja” na rzecz „Chwała Tobie, Słowo Boże” i hymn „Chwała na wysokości Bogu”, a dominującym kolorem szat jest fiolet, który symbolizuje żałobę i godność oraz wskazuje na oczekiwanie na spotkanie z Jezusem.

Szczególnymi nabożeństwami Wielkiego Postu są: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale.