30.04.2020

Wskazania biskupa Edwarda Dajczaka w sprawie sprawowania liturgii w pierwszym etapie znoszenia ograniczeń

Od 20 kwietnia br. zgodnie ze wskazaniami biskupa diecezjalnego weszły w życie zmiany w ograniczeniach umożliwiające uczestnictwo wiernych w kulcie religijnym.

Liczba wiernych mogących uczestniczyć we Mszy świętej  uzależniona jest od wielkości kościołów i kaplic (zgodnie z przepisami państwowymi 1 osoba na 15 m2). W kościele w Słonowicach we Mszy świętej może uczestniczyć 35 wiernych, w Tychowie 20 wiernych a w kaplicy we Wrzącej 8 wiernych. Należy również zachować 1,5 m – 2 m odległość między poszczególnymi osobami. Wszystkie osoby znajdujące się w kościele, oprócz celebransa, muszą mieć założone maseczki. Kapłan zakłada ją na czas rozdzielania Komunii św. Dezynfekuje także ręce. Nadal zaleca się, aby Komunię świętą przyjmować „na rękę”. Spowiedź możliwa jest w odpowiednio przygotowanym miejscu poza konfesjonałem. Kapłan i penitent powinni być w maseczkach.

Należy również pamiętać, że nadal zostaje utrzymana dyspensa od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej.