6.01.2016

Wszystkie ludy ziemi oddadzą Ci pokłon, o Panie, i wszystkie narody będą Ci służyły

6 stycznia w Kościele obchodzone jest święto Objawienia Pańskiego. Święto to należy do pierwszych ustanowionych przez Kościół. Święto to ma swoją specyficzną symbolikę: jest pokłonem zarówno ludzi z różnych warstw społecznych i narodów. Według Biblii trzej Mędrcy ze Wschodu: Kacper, Melchior i Baltazar udali się za gwiazdą betlejemską, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddali Mu pokłon, objawiając tym samym Go całemu światu. Ofiarowali Dziecinie dary: złoto – symbol godności królewskiej, kadzidło – symbol godności kapłańskiej i mirrę – symbol wypełnienia proroctw i zapowiedź śmierci Zbawiciela. Jest to również wyraz wiary w Chrystusa prawdziwego człowieka (mirra), prawdziwego Boga (kadzidło) i jedynego Króla (złoto). Na pamiątkę tych wydarzeń w kościołach święci się: wodę, którą kapłan kropi nasze mieszkania, kredę, którą oznaczamy drzwi naszych domów C+M+B (Christus Mansionem Benedicat) co oznacza ,,Niech Chrystus błogosławi ten dom” oraz kadzidło, które jest symbolem boskości.

Dzisiejsza uroczystość przypomina nam, że każdy z nas jest mędrcem przychodzącym do Jezusa i oddającym Mu pokłon. Prowadzi nas do Niego gwiazda, będąca symbolem życiowej drogi każdego człowieka, pożądającego światłem wiary.